Hakkımızda

Hakkımızda

Alternatif Radyo, 91.5 FM bandından ve www.alternatifradyo.com adresinden; Fm frekansı vasıtasıyla Tavşanlı ve 40 km çapındaki alana, internet aracılığıyla da tüm dünyaya yayın yapan, Tavşanlı’nın tek özel radyosudur. Tavşanlı merkezi ve köylerine hakim yayın anlayışı ile geniş kitlelere sesini duyurabilmektedir.

11 Mart 1994 tarihinde kurulan Alternatif Radyo, 1994 yılından bu yana, yayın hayatına devam etmektedir. 24 saat yayın yapan kuruluş, karma yayın yapan bir radyodur. Bu bağlamda, halkın her kesimine hitap eden yayın formatıyla, günün her saati takip edilebilen bir yayın kuruluşudur.

R.T.Ü.K. vasıtasıyla yapılan araştırmada yerel radyoların, ulusal radyolara oranla daha çok dinlenildiği kanıtlanmıştır.Bu araştırmaya göre yerel radyoların dinlenme oranı %58’dir. Yani ulusal radyoların da dinlenildiği bir bölgede; ulusal radyonun rakibi diğer bir ulusal radyo değil, o bölgenin yerel radyosudur.

Araştırma bulgularına göre, dinleyicilerin % 30.2’si çok sık radyo dinlediğini ifade ediyor. Arada sırada radyo dinleyenlerin oranı ise % 49.7. Gençler, yaşlılardan daha sık radyo dinliyor. Yaş yükseldikçe radyo dinleme sıklığı düşüyor. 15-20 yaş arasındaki dinleyicilerin % 39’u çok sık radyo dinlediğini belirtirken, 61 ve daha yukarı yaşlarda bu oran %19.6’ya kadar iniyor. Bekarlar (%35), evlilerden (% 27.8); eğitim düzeyi düşük olanlar (%30.3), yüksek eğitimlilerden (%25.4) daha sık radyo dinliyor. En sık radyo dinleyenler, mesleklerine göre şöyle sıralanıyor: Esnaf ve sanatkar %37.1, öğrenci % 34, işçi % 33.3, emekli % 29. Radyoyu, dinleyicilerin % 66.9’u evde, % 31.1’i iş yerinde, % 25.1’i arabada/yolculukta dinliyor.